KURUMSAL

Fertile Osmanlı mutfağından günümüze miras kalan geleneksel Türk reçelini tropik meyveler ile buluşturarak yeni bir lezzet yaratmak için yola çıkmıştır.

Bu yeni damak tadını hem Türk hem de Dünya tüketicisi ile tanıştırmayı amaçlamaktadır.

Reçeli yapacak meyvelerimiz büyük bir titizlik ile seçilmekte ve üretime hazırlanmaktadır. Uzun ve detayli Ar-Ge çalışmaları ile reçel yapmaya uygun olan meyveler tespit edilmektedir.

Üretim hazırlık aşamasında başlayan gıda güvenliği ve hijyen hassasiyetimiz ürün son tüketiciye ulaşana kadar devam etmektedir. Üretimimiz HACCP Sistemi içindeki kriterlerine uygunluk göstermektedir. Sisteme uygunluk için hazırlanan dosyamız Tarım,Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kabul edilmiştir.

Üretim sırasında ve sonrasında gerekli olan ölçüm ve tahliller mühendislerimiz tarafından yapılır. Ayrıca yetkinliği olan labratuvarlara çift-kontrol amaçlı numuneler gönderilir ve kimyasal,fiziksel,mikrobiyolojik açıdan gıda güvenliği saglanır.

Ürünlerimiz Tarım,Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen izin ile üretilmektedir ve Türk Gıda Kodeksi kapsaminda yer alan Reçel,Marmelat Tebliğine uygundur.

Kullandığımız şeker türü %100 şeker pancarından elde edilen sakkarozdur. Özellikle ciddi riskleri bulunan glikoz ve fruktoz şurupları ve yapay tatlandırıcılardan uzak durarak tüketici sağlığını korumayı görev bildik.

Web Tasarım | www.pbstasarim.com